Marihuana Zamiast Środków Nasennych

Opublikowane przez Maria Lewacka w dniu

Konopie włókniste i konopie indyjskie mają niezwykle silny wpływ na sen i śnienie. W Izraelu od dawna leczy się marihuaną osoby starsze, które cierpią z powodu koszmarów spowodowanych szokującymi doświadczeniami z przeszłości. W ten sposób, dzięki głębokiemu snowi, powtarzające się chwile są stłumione i można zapewnić przyjemny sen.

Sen i konopie indyjskie są jednak ze sobą powiązane od czasów starożytnych i obecnie bardzo dobrze zbadane naukowo. W przeszłości naukowcy z Australii w badaniu kontrolowanym placebo udowodnili, że marihuana jest również skuteczna w walce z bezsennością i może osiągnąć imponujące wyniki nawet po krótkim okresie stosowania. Naukowcy z Washington State University (WSU) odkryli, że wiele osób może zrezygnować z konwencjonalnych środków nasennych, jeśli spożywają marihuanę przed snem.

Marihuana Jest Bardziej Korzystna

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecają, aby spać średnio co najmniej siedem godzin na dobę. Ostra i przewlekła bezsenność dla wielu osób stanowią wiele dolegliwości. Według różnych badań na bezsenność cierpi od 10 do 30 procent światowej populacji. Ale są też wyliczenia mówiące, że może to dotyczyć 50-60 procent. Problemem jest nie tylko osobisty stres. Zły sen wiąże się również z demencją, chorobami układu krążenia i zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu występujących chorób przewlekłych.

To imponująco pokazuje, jak ważna jest odpowiednia faza snu dla ludzi. W Stanach Zjednoczonych mierzony wzrost bezsenności i złej jakości snu doprowadził do częstszego stosowania leków wydawanych bez recepty, takich jak melatonina, oraz leków nasennych wydawanych na receptę, takich jak benzodiazepiny. Mają one wysoki potencjał uzależniający i niepożądane skutki uboczne, takie jak senność, słaba koncentracja i mogą powodować zaburzenia pamięci. W związku z tym, oczywiście, wielu dorosłych, aby poprawić swój sen teraz ucieka się do konopi indyjskich. Jak wykazało badanie WSU, marihuana wydaje się być o wiele bardziej korzystna w zaburzeniach snu niż konwencjonalne środki nasenne.

Jak i Dlaczego

Badacze zastanawiali się, w jaki sposób i dlaczego zażywający medyczną marihuanę ją zażywają, aby poprawić swój sen i jaki ma to wpływ na stosowanie konwencjonalnych środków nasennych. Autorka badania mówi, że używanie konopi indyjskich w problemach związanych ze snem było ogólnie postrzegane jako bardziej korzystne niż leki wydawane bez recepty lub leki nasenne na receptę. Carrie Cuttler dodaje na stronie Newatlas.com, że w przeciwieństwie do długo działających środków uspokajających i spożywania alkoholu, używanie konopi indyjskich nie wiązało się z efektem „kaca”.

Niektórzy pacjenci zgłaszali pewne długotrwałe działania, takie jak senność i wahania nastroju. Jednak najważniejszym odkryciem wydaje się być to, że ponad 80 procent z 1.255 osób zażywających konopie indyjskie, które wzięły udział w ankiecie przeprowadzonej przez WSU, stwierdziło, że przestało używać środków nasennych dostępnych bez recepty lub wydawanych na receptę, takich jak melatonina czy benzodiazepiny. Zamiast tego preferowali spożywanie poprzez palenie lub parowanie kwiatów konopi, które miały wysoką zawartość THC. Obie byłyby dwiema szybko działającymi metodami, które według wcześniejszych badań mogą również pomóc w problemach z zasypianiem.

Szczegóły

Badacze oparli się na danych dotyczących 1216 osób zażywających konopie indyjskie, z których ponad połowę stanowiły kobiety w wieku od 18 do 77 lat. Zebrano dane na temat problemów ze snem uczestników, czasu ich trwania oraz częstotliwości zażywania marihuany jako środka nasennego. 82,2% uczestników zgłosiło problemy z zasypianiem, zmęczenie następnego dnia (68,1%) i bezpodstawne budzenie się w nocy (67,1%). Zgłaszano również trudności z zaśnięciem (61,6%) oraz trudności z prawidłowym funkcjonowaniem następnego dnia z powodu braku snu (53,9%).

64,9 procent miało problemy ze snem przez ponad pięć lat, a 70 procent stwierdziło, że zażywało marihuanę przez co najmniej rok w celu poprawy snu. Jeśli chodzi o rodzaj konsumowanej marihuany, 46,1 procent paliło głównie jointy, 42,5 procent spożywało olej z konopi indyjskich, 42,6 procent parowało kwiaty, a 34,9 procent spożywało produkty zawierające konopie indyjskie. 33,9 procent korzystało z waporyzatora, a 14,6 procent przyjmowało kapsułki zawierające THC. Większość, tj. 60 procent, preferowała produkty z wysoką zawartością THC, aby mieć bardziej spokojny sen, a następnie 21,7 procent, którzy postawili na zrównoważoną kombinację THC i CBD.

Pozytywny Wynik

Spośród uczestników badania, 81,8 procent konsumentów stwierdziło, że przestało używać środków nasennych dostępnych bez recepty lub na receptę. Ponad 60 procent stwierdziło, że podczas regularnego zażywania konopi indyjskich śpi od sześciu do ośmiu godzin. Mniej niż 20 procent uczestników zgłosiło, że byli w stanie spać w tym samym czasie, jeśli stosowali leki nasenne na receptę lub bez recepty lub marihuanę w połączeniu ze środkiem nasennym. Szczególnie uderzające było stwierdzenie użytkowników, że szukali terpenu mircenu w marihuanie, której używali do spania (49%). Mircen jest najczęściej występującym terpenem w konopiach indyjskich, a ponieważ jest tak powszechny, współdziała z innymi kannabinoidami i terpenami.

Przy tym wzmacnia korzyści zdrowotne rośliny, w tym właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające. Według Cutler, w literaturze naukowej istnieją już dowody na to, że mircen może sprzyjać zasypianiu. Osoby zażywające konopie indyjskie najwyraźniej same doszły do wniosku, że terpen ma szczególne zalety w zakresie zdrowego snu. Ogólnie rzecz biorąc, osoby zażywające konopie indyjskie częściej zgłaszały, że rano czuły się odświeżone, skoncentrowane i lepiej przygotowane do pracy. Zgłaszano mniej bólów głowy i nudności w porównaniu z konwencjonalnymi lekami nasennymi.

Małe Skutki Uboczne

Jednak ze stosowaniem konopi indyjskich w celu leczenia problemów ze snem wiążą się również skutki uboczne, jednak ograniczone. Niektórzy użytkownicy konopi indyjskich zgłaszali, że rano czuli się senni, bardziej niespokojni i drażliwi niż w przypadku innych środków nasennych. Zgłaszali również częstsze przypadki suchości w ustach lub zaczerwienienia oczu, co jest ogólnie związane z zażywaniem konopi indyjskich.

Wszystkie dane do badania zostały dostarczone przez Strainprint, firmę zajmującą się technologiami medycznymi z siedzibą w Kanadzie. Badanie ma jednak pewne ograniczenia, w szczególności silne „wypaczenie selekcji”, ponieważ wiele osób już wcześniej sięgnęło po konopie indyjskie, ponieważ uznało je za korzystne dla snu. Dlatego nie każdy odkryłby, że marihuana pomaga mu zasnąć, a przyszłe badania musiałyby przeprowadzić bardziej obiektywne pomiary snu, aby uzyskać pełniejsze zrozumienie wpływu marihuany na sen, powiedziała Carrie Cuttler na ten temat.

Jednak inne badania, które próbowały zmierzyć wpływ marihuany na sen u osób cierpiących na lęki, wydają się potwierdzać, że działa ona lepiej niż picie alkoholu lub rezygnacja z leczenia regularnymi lekami. Również tutaj konopie indyjskie były związane z wyższą subiektywną jakością snu. Wygląda na to, że po prostu lepiej sypia się z marihuaną.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


tematy o marihuanie thc oraz konopi cbd na narkus
Copyright © Narkus.pl