Problemy Psychiczne Zwiększają Ryzyko Uzależnienia Od Marihuany

Opublikowane przez Maria Lewacka w dniu

Badania przeprowadzone w USA podkreślają ryzyko uzależnienia od marihuany, jeśli ludzie z problemami psychicznymi palą jointy.

„Mam więcej okresów depresyjnych i obserwowałam u siebie uzależnienia” – pisze w swoim raporcie była uczestniczka programu doradczego Quit the Shit. Większość osób korzystających z programu uważa, że palenie marihuany nie przynosi im korzyści.

Problemy psychiczne i uzależnienie od marihuany rzeczywiście wydają się tworzyć złowrogi sojusz, jak podkreśla ostatnie badanie.

Kierownik badania Namkee Choi i jej zespół przeanalizowali dane z dużego wywiadu na temat zażywania narkotyków w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczyło w nim ponad 27.000 osób dorosłych, podając informacje na temat swojego stanu psychicznego.

Co czwarty respondent twierdzi, że cierpi na problemy psychiczne, takie jak depresja czy lęki. Około połowa z nich zgłosiła problemy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Druga połowa cierpiała na poważną chorobę psychiczną.

Nawet Niewielkie Problemy Psychiczne Zwiększają Ryzyko Uzależnienia Od Marihuany

Wyraźnie widać, że ludzie z problemami psychicznymi częściej sięgają po jointa niż ci, którzy mają stosunkowo dobre samopoczucie psychiczne. Nawet w przypadku niewielkich problemów psychicznych ryzyko uzależnienia od konopi indyjskich było zwiększone.

Ryzyko poważnego uzależnienia w przypadku problemów psychicznych było nawet 4 razy większe niż w przypadku braku problemów. Na ogół osoby poniżej 35 roku życia były bardziej dotknięte niż osoby starsze.

Wydaje się jednak, że osoby z problemami psychicznymi nie ograniczają się do zażywania konopi indyjskich. Zwiększa się również ryzyko zażywania innych używek, takich jak alkohol i nikotyna.

Palenie Marihuany Może Być Formą Samoleczenia Problemów Psychicznych

Co prawda w wywiadzie nie ma dowodów na to, co jest przyczyną, a co skutkiem. Jednak zespół badawczy uważa za prawdopodobne, że niektórzy ludzie używają konopi indyjskich w celu złagodzenia swoich problemów psychicznych. Ta forma samoleczenia niesie jednak ze sobą ryzyko pogłębiania się problemów.

Szczególnie młodzi dorośli z problemami psychicznymi powinni być świadomi zwiększonego ryzyka uzależnienia od marihuany podczas jej palenia. Nawet jeśli konsumpcja kusi relaksem, problemy psychiczne poprzez palenie marihuany nie stają się mniejsze, a raczej większe. Nie tylko mogą nasilać się nastroje depresyjne i zaburzenia lękowe, ale także zwiększa się ryzyko wystąpienia psychozy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


tematy o marihuanie thc oraz konopi cbd na narkus
Copyright © Narkus.pl