Ograniczenie Zdolności Do Kierowania Pojazdami Przy Długotrwałym Paleniu Marihuany Również Na Trzeźwo

Opublikowane przez Maria Lewacka w dniu

Każdy wie, że nie należy prowadzić pojazdów, jeśli jest się pod wpływem alkoholu bądź innych substancji. Jednak wyniki badań dotyczących ruchu gałek ocznych sugerują, że długotrwałe zażywanie konopi indyjskich może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów również w stanie trzeźwym.

Na ulicę wlatuje piłka. Odruchowo kierowca kieruje swój wzrok tam, gdzie akurat dziecko chwyta piłkę. Natychmiastowe hamowanie zapobiega wypadkowi. Każdy, kto prowadzi samochód, musi mieć wszystko na uwadze, szybko skupiać się na zmianach i nie rozpraszać się nieistotnymi sprawami. Jednak, jak sugeruje artykuł naukowy osoby, które palą marihuanę, mogą mieć z tym większy problem niż abstynenci.

Badacze pod przewodnictwem Amie Hayley podsumowali wyniki 20 badań, w których oceniano wpływ ostrego i przewlekłego zażywania konopi indyjskich na ruchy gałek ocznych, a tym samym na zdolność prowadzenia pojazdów. W badaniu wzięło udział prawie 2700 osób w wieku od 15 do 65 lat. Badano różne aspekty widzenia, takie jak czas reakcji na bodźce wzrokowe.

Opóźnione Ruchy Oczu Pod Wpływem Konopi Indyjskich

Według przeglądanych badań, osoby pod wpływem konopi indyjskich radzą sobie gorzej. W przeciwieństwie do osób trzeźwych, ich ruchy gałek ocznych rozpoczynają się z opóźnieniem, przez co dłużej zajęłoby im zobaczenie dziecka na poboczu drogi. Co więcej, ich oczy nie są w stanie trafić w cel, taki jak tocząca się piłka, tak jak oczy trzeźwych ludzi.

Jednak problemy z ruchami oczu pojawiają się nie tylko w nagłym pośpiechu. U osób długotrwale zażywających marihuanę niedobory obserwowano również na czczo. Było to szczególnie widoczne u osób, które rozpoczęły palenie w młodym wieku. W porównaniu z osobami niebędącymi konsumentami mają one trudności z szybkim i skutecznym wykryciem swojego otoczenia i natychmiastowym reagowaniem na nie.

Zmniejszona Kontrola Ruchów Gałek Ocznych Podczas Regularnego Zażywania Konopi Indyjskich

Osoby regularnie palące mają również większe trudności z prawidłową kontrolą ruchów gałek ocznych, np. zatrzymaniem lub kontrolowaniem impulsów. Może to spowodować, że taka osoba zapatrzy się na coś na poboczu drogi, zamiast skupiać się na ruchu drogowym.

Wcześniejsze badania wykazały, że nawet kilka godzin po ostatnim zażyciu konopi indyjskich pogorszeniu mogą ulec zdolności w prowadzeniu pojazdu, szczególnie w złożonych sytuacjach komunikacyjnych. Problemem jest również to, że konsumenci często przeceniają swoją zdolność do kierowania pojazdem po zapaleniu marihuany i zbyt wcześnie są przekonani, że mogą ponownie prowadzić samochód.

Źródło:
Manning, B., Downey, L. A., Narayan, A., & Hayley, A. C. (2024). A systematic review of oculomotor deficits associated with acute and chronic cannabis use. Addiction Biology, 29(1), e13359. https://doi.org/10.1111/adb.13359


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


tematy o marihuanie thc oraz konopi cbd na narkus
Copyright © Narkus.pl