Aphria i Tilray Łączą się, aby Stworzyć Największą Firmę Konopną na Świecie

Opublikowane przez Katarzyna Kawecka w dniu

Tilray Inc. i Aphria Inc. , dwie największe kanadyjskie firmy produkujących marihuanę, zgodziły się połączyć swoje siły, tworząc w ten sposób nowego giganta na świecie, który w bardzo szybko rozwija się w przemyśle konopnym. Oświadczenie zostało ogłoszone we wtorek 12 grudnia 2020 roku przez liderów Tilray i Aphria, całe przedsięwzięcie obejmuje wszystkie akcje , która łączy dwie najbardziej znane nazwy na rynku, zajmujące się medyczną i rekreacyjną marihuaną w Kanadzie i Europie.

Wiadomo także, że stworzy podmiot o wartości kapitału własnego około 4,8 miliarda dolarów kanadyjskich (3,8 miliarda dolarów). Roczna sprzedaż połączonej grupy w wysokości 874 mln dolarów przewyższa sprzedaż liderów branży, takich jak Curaleaf Holdings Inc. i Canopy Growth Corp.

Nowa firma zostaje pod nazwą „Tilray”, która jest notowana na giełdzie NASDAQ a akcjonariusze Aphrii będą posiadać 62 procent nowej spółki zgodnie z warunkami transakcji.
„Zdałem sobie sprawę, że Aphria musi wyjść poza Kanadę, a fuzja z Tilray była świetną odpowiedzią, ponieważ jest to firma z siedzibą w USA i wielkimi międzynarodowymi aktywami” – mówi dyrektor generalny Aphria, Irwin Simon, który będzie prezesem i dyrektorem generalnym połączonych Grupa. Aphria z siedzibą w Ontario jest zobowiązany do zapłaty 23% premii w stosunku do ceny zamknięcia Tilray z 15 grudnia w wysokości 7,87 USD.

Konopie indyjskie są w dalszym ciągu nielegalne zgodnie z prawem federalnym Stanów Zjednoczonych, co przyczyni się do braku możliwości eksportu do kraju, no chyba że zmieni się prawo pod rządami prezydenta elekta Joe Bidena. Na tą chwilę nowa firma, działająca pod marką Tilray, nie posiada żadnych licencji na uprawę konopi w USA a także na sprzedaż detaliczną.

Firma z branży CBD, Manitoba Harvest jest obecna w USA, a Aphria kupiła w listopadzie za 300 mln USD firmę produkującą piwo rzemieślnicze SweetWater Brewing z siedzibą w Gruzji, która może posłużyć za początek wejścia firmy na rynek amerykański. Simon powiedział, że istnieje zainteresowanie wykorzystaniem zakładu produkującego napoje Tilray w Kanadzie, aby skłonić Aphria do produkcji napojów zawierających THC, który jest aktywnym składnikiem konopi.

„Wydaje się, że trzeba przejść na drugą stronę, aby sprowadzić niektóre kanadyjskie marki [konopi] do Stanów Zjednoczonych, a niektóre marki SweetWater do Kanady” – powiedział Kennedy w czwartek.

Amerykańskie firmy konopne w 2020 roku odnotowały gwałtownie wzrastający popyt podczas pandemii COVID-19, lecz bardzo trudnym okresem dla ich odpowiedników w Kanadzie, gdzie nadpodaż niekorzystna dla producentów, którzy na skutek dużej konkurencji i produkcji towaru byli zmuszeni do obniżania cen nasyciła. Liczy się ,że sytuacja odwróciłaby się, gdyby rynek amerykański był otwarty na kanadyjską konkurencję. I wydaje się, że jest to różowa przyszłość, na którą stawiają kanadyjska firma Aphria i Tilray.

„Myślę, że marihuana medyczna będzie legalna na szczeblu federalnym, co oznacza, że marihuana medyczna może przekraczać granice stanów i być importowana do USA, tak jak obecnie eksportujemy konopie indyjskie z Kanady i Portugalii do około 15 krajów” – powiedział Kennedy. „Myli się każdy, kto myśli, że istnieje rynek medyczny dla danego stanu”.

Jeśli chodzi o rynek rekreacyjny, Kennedy mówi, że rynki stanowe z zakazem handlu międzystanowego „nie przetrwają długo”.

Kennedy otwarcie mówi tym samym przekonując, że konopie indyjskie będą rozprowadzane porównywalnie jak alkohol i tytoń w przeciągu dwóch lat. Konieczne były by znaczne zmiany amerykańskich federalnych przepisów dotyczących narkotyków i znacząco zakłóciłoby istniejące modele biznesowe wszystkich amerykańskich firm konopnych.

Akcje Tilray wzrosły o 32% w świetle wiadomości o fuzji, podczas gdy akcje Aphrii wzrosły w środę o ponad 6%. Aphria spadła o 10% w czwartek po swoim szczycie w środę, a Tilray spadł o 8% od środy. Umowa, po raz pierwszy zgłoszona przez konsultanta ds. Konopi indyjskich i osobowość Twittera @BettingBruiser we wtorek wieczorem, ma miejsce w tym samym tygodniu, kiedy inne kanadyjskie firmy konopne zwalniają pracowników i zmniejszają produkcję, próbując powstrzymać katastrofę.

Przykładem jest sama Aurora Cannabis, bezpośredni konkurent Aphria i Tilray, zwolniła 200 miejsc pracy i „na czas nieokreślony” wstrzymała produkcję w ogromnej szklarni firmy w Albercie, jak poinformował po raz pierwszy Marijuana Business Daily. Poza Aurora, Canopy, również kanadyjski operator, na dobre zamknął działalność związaną z uprawami w czterech miastach, aby obniżyć koszty i poprawić marże. Nie zapominajmy, że rynek konopi indyjskiej jest dość kontrowersyjni i napędzany jest przez wiele różnych czynników, przykładem choćby tego jest rosnące zastosowanie medyczne oraz rozszerzająca się legalizacja marihuany.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


tematy o marihuanie thc oraz konopi cbd na narkus
Copyright © Narkus.pl