Ukraiński Parlament Legalizuje Medyczną Marihuanę

Opublikowane przez Maria Lewacka w dniu

Już dwa lata przed rosyjską inwazją na Ukrainę sondaż przeprowadzony w 55 procentach lokali wyborczych wykazał, że znaczna większość społeczeństwa opowiedziałaby się za dostępem do marihuany jako leku w kraju – łącznie 65 procent. Po tym, jak na początku 2022 roku gabinet ministrów przedłożył parlamentowi nowy projekt ustawy dotyczący legalizacji medycznej marihuany, dyskusja na ten temat pogłębiła się.

Już w kwietniu 2021 roku na Ukrainie zostały zatwierdzone farmaceutyczne preparaty z konopi indyjskich – dronabinol i nabiximol. Wiadomo było, że przyjęcie nowych przepisów umożliwi około dwóm milionom ludzi na Ukrainie korzystanie w przyszłości z medycznej marihuany ze względu na ich choroby.

Latem ubiegłego roku i ostatecznie w lipcu 2023 roku ogłoszono, że projekt ustawy zostanie zatwierdzony przez Gabinet, ponieważ rozumie się negatywne konsekwencje wojny i rosnącą potrzebę uzdrowienia uszkodzonych stanów świadomości. Z pewnym opóźnieniem, 12 grudnia 2023 roku, Ukraiński Parlament przyjął w drugim czytaniu projekt ustawy nr 7457, który przewiduje legalizację medycznej marihuany. Tym samym Rada Najwyższa zalegalizowała medyczną marihuanę na Ukrainie.

Konopie Lecznicze Tak –Rekreacyjna Marihuana Nie

Jak donosi Yaroslav Zhelezniak, członek partii Holos, ustawa zyskała szerokie poparcie w ukraińskim parlamencie z 248 głosami za. Według portalu informacyjnego Suspilne.media projekt ustawy reguluje w szczególności stosowanie konopi indyjskich w praktyce medycznej, przemysłowej i naukowej. Dystrybucja marihuany do użytku rekreacyjnego jest jednak nadal uznawana za przestępstwo i karana przez policję.

Euromaidanpress.com wyjaśnia również, że produkcja leków będzie ściśle monitorowana podczas całego procesu produkcyjnego i tylko zatwierdzone zakłady z wymaganymi licencjami i certyfikatami GMP będą mogły uprawiać konopie indyjskie. Wymagałoby to również zapewnienia stałego nadzoru wideo prowadzonego przez policję krajową. Każda roślina będzie oznaczona unikalnym kodem, aby można było dokładnie prześledzić jej drogę do pacjenta.

Jeśli chodzi o przepisywanie konopi leczniczych na receptę, wymagane byłoby podejście podobne do tego, które ma miejsce obecnie w przypadku morfiny. W przyszłości lekarz będzie przepisywał marihuanę medyczną w zależności od stanu pacjenta i wyłącznie za pomocą elektronicznej recepty – w przeciwnym razie leki na bazie marihuany nie będą dostępne.

Dostępność Za Sześć Miesięcy

Zhelezniak wskazuje, że dostęp do leków na bazie konopi indyjskich będzie możliwy dopiero w drugiej połowie 2024 roku. Ustawa wejdzie w życie dopiero sześć miesięcy po jej opublikowaniu, co oznacza, że pacjenci będą musieli jeszcze trochę poczekać. Jednak wraz z przyjęciem ustawy Ukraina może zacząć używać marihuany medycznej dla pacjentów z rakiem i zespołem stresu pourazowego. Jest to uważane za szczególnie ważne, ponieważ zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu, ludność kraju będzie obciążona wieloma fizycznymi i psychicznymi traumami, w których konopie indyjskie będą stanowiły pomocną opcję leczenia.

Jak już wspomniano, legalizacja medycznej marihuany cieszy się szerokim poparciem ze strony polityków i społeczeństwa, jednak postęp w tej dziedzinie jest przez niektórych krytycznie oceniany. Krytycy ruchu, w tym deputowany Dmytro Razumkov, ostrzegali przed możliwą korupcją w regulacji marihuany. Natomiast organizacja pacjentów Patients of Ukraine opowiadała się za uproszczonym dostępem do niedrogich zagranicznych leków.

Ukraińskie kościoły sprzeciwiają się legalizacji marihuany i wyrażają obawy dotyczące bezpieczeństwa. Przeciwnicy legalizacji medycznej marihuany, jak zawsze, przytaczają stare, nieaktualne argumenty, że legalizacja medycznej marihuany może spowodować napływ narkotyków na ulice ukraińskich miast.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


tematy o marihuanie thc oraz konopi cbd na narkus
Copyright © Narkus.pl