Parametry Oświetlenia w Uprawie Marihuany, Konopi

Opublikowane przez Gonzo Lepke w dniu

Oświetlenie w uprawie marihuany indoor, czyli w pomieszczeniu to jeden z najważniejszych czynników do prawidłowego rozwoju roślin. Żeby dobrać do swojej uprawy odpowiednie oświetlenie (lampę), należy znać parametry jaki powinna spełniać. W tym artykule właśnie o tym będziemy pisali, czyli o widmie światła, temperaturze widma, lumenach i watach.

Przy oświetleniu najważniejszym czynnikiem jest widmo światła wytwarzane przez lampy, pod którymi mają rosnąć nasze rośliny. Jak wiadomo z lekcji biologii, w roślinach zachodzi proces fotosyntezy. Nie będę go w tym miejscu dokładnie przedstawiał, ale opiszę widmo światła niezbędne, by ten proces mógł zachodzić.

Promieniowanie fotosyntetycznie czynne (z ang. photosynthetically active radiation – PAR) jest to promieniowanie, podczas którego może zachodzić proces fotosyntezy. Jego widmo jest zbliżone do widma światła widzialnego, choć rośliny pochłaniają głównie jego skrajne pole, tj. widmo niebieskie i widmo czerwone. Wynosi ono od ok. 400 do ok. 800 nm. Najczęściej przyjmuje się zakres 380-710 nm.1! I ten zakres widma będzie growera interesował.

Bardzo ważna jest temperatura widmowa światła. Określa się ją w stopniach Kelvina. I tak różne źródła światła mają różną barwę:

  • 2000-3000 K określane jest jako „ciepłe białe”;
  • 3000-4000 K jako „neutralne białe”;
  • 4000 K i więcej jako „zimne białe”.

Ciepły biały wpada barwą w czerwień, a więc ten zakres widma, który odpowiada za kwitnienie. Neutralny biały to zakres odpowiadający barwie światła dziennego, wydaje się idealnym źródłem światła w boxie. Zimny biały to światło wpadające w odcień niebieskiego, dobry zakres do wegetatywnego wzrostu roślin.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest natężenie oświetlenia. To nic innego jak gęstość strumienia świetlnego padającego na określoną powierzchnię. Natężenie światła określa się w lumenach [lm]. W układzie SI przyjmuje się wartość [lx] oznaczającą ilość lumenów padającą na lm< powierzchni. Przy uprawie konopi przyjmuje się, że idealne warunki panują wtedy, gdy oświetla się uprawę światłem 50 000 lx (50 000 lumenów na metr kwadratowy powierzchni boxu). Poniżej przedstawione są parametry regulujące wymagania odnośnie natężenia oświetlenia w growboxie. Może to wyglądać teraz groźnie i skomplikowanie, jednak kiedy hodowca się tym zajmuje, zrozumie, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

  • Powierzchnia growboxa: 1×1 m, Natężenie oświetlenia: 30 000 lm, Wydajność: Minimalna.
  • Powierzchnia growboxa: 1×1 m, Natężenie oświetlenia: 40 000 lm, Wydajność: Optymalna.
  • Powierzchnia growboxa: 1×1 m, Natężenie oświetlenia: 50 000 lm, Wydajność: Idealna.
  • Powierzchnia growboxa: 0,5×1 m (0,5 m<): Natężenie oświetlenia: 15 000 Im (30 000 Ix), Wydajność: Minimalna.
  • Powierzchnia growboxa: 0,5×1 m, Natężenie oświetlenia: 20 000 lm, Wydajność: Optymalna.
  • Powierzchnia growboxa: 0,5×1 m, Natężenie oświetlenia: 25 000 Im, Wydajność: Idealna.

Następnym ważnym elementem przy wyborze oświetlenia jest jego moc. Określa się ją w watach. Moc żarówki dla konsumenta jest ilością pobieranego prądu przez żarówkę.

I tak np. żarówka o mocy 100 W ma moc 0,1 w kilowatach (1 kW = 1000 W). Każdy ma przecież licznik prądu w domu. Mierzy on pobór prądu w bardzo prosty sposób. Na rachunkach przychodzi ilość kilowatogodzin zużytego prądu. Oznacza to, że urządzenie o mocy 1000 W (1 kW) było używane przez godzinę i za ten czas poboru prądu przez to urządzenie trzeba zapłacić stawkę za 1 kilowatogodzinę (1 kWh).

Wracając do przykładu żarówki: jeśli ma moc 100 W = 0,1 kW, oznacza to, że używając jej przez godzinę, należy zapłacić elektrowni za 0,1 kWh (kilowatów na godzinę). Przyjmijmy, że 1 kilowatogodzina kosztuje ok. 20 centów. Czyli za godzinę używania tej żarówki zapłaci się 2 centy według tego cennika. Żeby zapłacić 20 centów musi ona świecić 10 godzin. Proste.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wydajność żarówki, czyli ilość światła w lumenach na jeden wat mocy żarówki (x lm/1 W).

Na innym specjalistycznym blogu o uprawie marihuany znajdziesz informacje, jakie lampy stosowane są do upraw konopi indyjskich, jakie barwy światła wytwarzają oraz jakie stosuje się do całego cyklu wzrostu, jakim światłem oświetla się rośliny w fazie wegetatywnej, a jakim ten w fazie kwitnienia.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


tematy o marihuanie thc oraz konopi cbd na narkus
Copyright © Narkus.pl