Jak Przechowywać Nasiona Konopi Indyjskich

Opublikowane przez Maria Lewacka w dniu

Jeśli przechowasz nasiona marihuany w odpowiednich warunkach, to mogą one przetrwać przez bardzo długi czas. Jednak niewłaściwe traktowanie nasion i przechowywanie ich w nieodpowiednich warunkach doprowadzi do tego, że w przyszłości nie wykiełkują. Poniżej przyjrzymy się, co należy zrobić i na co należy zwracać uwagę, aby prawidłowo przechowywać nasiona marihuany i mieć pewność, że będą one w stanie kiełkować nawet po kilku latach.

Aby przechowywać nasiona marihuany przez długi czas, należy pamiętać, że z biologicznego punktu widzenia nasiona są klasyfikowane jako żywe organizmy, ponieważ mają zarodek, który może wykiełkować i stać się nową rośliną. Podobnie jak wszystkie żywe organizmy, nasiona mogą obumrzeć, jeśli nie będą przechowywane w odpowiednich warunkach.

I chociaż nasiona są dość wytrzymałe, ich żywotność szybko spada, gdy są przechowywane w niekorzystnych warunkach. Zwykle kiełkują w ciągu 48 lub 72 godzin, podczas gdy w przypadku złego przechowywania może to trwać do 6 lub 7 dni. Może zdarzyć się też tak, że w ogóle nie wykiełkują.

Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą zmniejszyć tempo kiełkowania nasion marihuany, takich jak światło, ciepło, wilgotność czy zawartość tlenu w otaczającym nasiona środowisku. Aby nasiona były jak najdłużej żywotne, najważniejszą zasadą jest jednak unikanie wahań warunków środowiskowych, tak długo, jak to tylko możliwe.

Jak Przechowuje Się Nasiona Marihuany?

Zwracając uwagę na poniższe czynniki można w prosty sposób zachować jakość i przede wszystkim żywotność i kiełkowalność swoich nasion nawet przez kilka lat.

1. Światło

Skorupka nasiona chroni tkankę embrionalną przed światłem i pomaga mu pozostać „nieaktywnym”. W naturze nasiona marihuany zwykle opadają z rośliny jesienią i pozostają pokryte lekką warstwą gleby, aż do momentu wykiełkowania, gdy przychodzi wiosna. Z tego powodu nasiona marihuany z natury nie przystosowały się do intensywnego oświetlenia, które może wywołać procesy chemiczne aż do wykiełkowania. Dlatego pierwszą rzeczą, na którą trzeba uważać, to brak dostępu nasionka do światła.

2. Wilgotność

Aby nasiona marihuany wykiełkowały, względna wilgotność otaczającego je powietrza musi być bardzo wysoka. Dlatego, aby nasiona mogły jak najdłużej poleżeć, należy zadbać o środowisko o niskiej wilgotności. Jeśli przechowujesz nasiona przez krótki czas (nie dłużej niż kilka miesięcy), wystarczająca będzie względna wilgotność między 20% a 30%. Jeśli chcesz je przechowywać przez dłuższy czas, to wilgotność powietrza powinna wynosić od 8 % do 10 %.

Aby mieć pewność, że nasiona pozostaną suche, warto przechowywać je w oryginalnym opakowaniu, w którym je zakupiliśmy. Jeśli nabyliśmy nasiona luzem, to należy umieścić je w szczelnym pojemniku, a dla pewności można dodać do środka kulek silica gel, czyli żel krzemionkowy, który znamy, na przykład z opakowań butów. Ich dodatkową zaletą jest też to, że kulki te pochłaniają również nadmiar etylenu, który jest wytwarzany wraz z wiekiem nasion i może stymulować kiełkowanie. W razie potrzeby można użyć też ziaren ryżu, które również pochłaniają wilgoć.

3. Zmiany Temperatury

Do prawidłowych warunków przechowywania nasion konopi indyjskich należy również temperatura. W przypadku tych nasion jest to im zimniej, tym lepiej. W niskich temperaturach żywotność nasion marihuany jest znacznie wydłużona, ponieważ delikatna żywa tkanka rośliny w takich warunkach może przetrwać znacznie dłużej.

Niskie temperatury spowalniają procesy biochemiczne komórek. Innym sposobem jest też zamrożenie nasion w celu długoterminowego przechowywania, ale istnieje ryzyko, że jeśli nie zrobimy tego prawidłowo, to możemy uszkodzić nasiona i będą bezużyteczne.

Idealna temperatura do przechowywania nasion konopi wynosi około 4°C do 8°C. Oczywiście można przechowywać nasiona w wyższych temperaturach, ale to zmniejsza ich trwałość. Najlepszym miejscem będzie więc lodówka.

4. Tlen

Chociaż ten czynnik jest mniej istotny, to jeśli nasiona są stale zaopatrywane w świeży tlen, mogą zacząć przedwcześnie kiełkować. Aby tego uniknąć, przechowuj nasiona w hermetycznym opakowaniu. Idealne jest zamknięcie próżniowe, ale każdy pojemnik lub miejsce, które jest szczelne, także wystarczy.

W Jaki Sposób Najlepiej Przechowywać Nasiona Konopi?

W zależności od tego, jak długo chcemy przechowywać nasiona, mamy do wyboru kilka sposobów. W oparciu o opisane powyżej warunki, nasiona najlepiej przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Może to być lodówka, najlepiej z funkcją no frost, która chroni je przed uszkodzeniem przez zbyt niską temperaturę.

Jeśli chcemy przez długi czas przechować nasiona konopi, to najlepiej jest mieć specjalnie do tego celu przeznaczoną lodówkę. Pamiętaj, aby za często nie otwierać lodówki, gdyż przy każdym otwarciu jej wnętrze jest narażone na dość duże wahania temperatury. Podczas otwierania lodówki zmienia się również panująca w niej wilgotność powietrza.

Jeśli nie ma innej możliwości, to należy przechowywać nasiona przynajmniej w tylnej części lodówki (albo najlepiej w jednej z szuflad na warzywa i owoce), gdzie będą mniej narażone na zmiany temperatury i różne poziomy wilgotności. Jeśli nie możesz użyć lodówki, możesz przechowywać nasiona w innym chłodnym miejscu. Za wszelką cenę należy jednak unikać przechowywania nasion w miejscach o wysokiej temperaturze lub intensywnym świetle, takich jak parapet.

W przypadku, jeśli masz zamiar wykiełkować nasiona w ciągu kilku tygodni/miesięcy po zakupie, nie musisz aż tak skrupulatnie dbać o idealne dla nich warunki. Wystarczy przechowywać je w oryginalnym opakowaniu, które jest hermetyczne, nie przepuszcza światła i idealnie chroni nasiona przed uszkodzeniami. Jeśli otworzysz paczkę nasion i wykorzystasz tylko część z nich, to resztę umieść w szczelnym pojemniku i schowaj w lodówce.

Jak Długo Można Przechowywać Nasiona Marihuany?

Nasiona, które są przechowywane w idealnych warunkach opisanych powyżej, są trwałe i zdolne do kiełkowania nawet do 5 lat po ich produkcji. Jeśli przechowujesz nasiona w odpowiednich warunkach i stale ich przestrzegasz (tzn. bez większych wahań parametrów środowiskowych), możesz łatwo założyć, że nasiona będą dobre nawet po roku lub dwóch latach.

Oczywiście im dłużej przechowujemy nasiona konopi, tym mniejsze są szanse na pomyślne wykiełkowanie. Niewłaściwe przechowywanie również zmniejsza te szanse. Przechowuj nasiona zgodnie z opisem, a z pewnością w 100% wykiełkują.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


tematy o marihuanie thc oraz konopi cbd na narkus
Copyright © Narkus.pl