Czy Musimy Dostarczać Tlenu Konopi Indyjskiej Podczas Uprawy? Część 1
Jak wszyscy mogą się domyślać, odpowiedź oczywiście brzmi TAK, lecz wszystkie zawarte informacje w tym artykule pokażą, że jest to coś o dużo więcej niż nam się wydaje. Zbyt, proste może okazać się odrzucenie znaczenia tlenu podczas uprawy marihuany. Konieczne jest by zapoznać się z pewną wiedzą na ten temat, ponieważ niedostarczenie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu do uprawy, twoje rośliny mogą ucierpieć.
Rośliny konopi a oddychanie
Oddychanie to czynność znana każdemu żywemu stworzeniu na ziemi jak i również rośliną. I mimo, że rośliny nie mają tak złożonej potrzeby jak ssaki, także wymagają wentylowanego obszaru upraw, aby mogły się zdrowo rozwijać. Każda roślina konopi w twojej uprawie korzysta z łodyg i liści w procesie oddychania tlenowego. Używają tlenu jako utleniacza. Czy wiedziałeś, że istniej takie coś jak ciemne oddychanie które nie zależy od światła, podczas gdy fotooddychanie tak.
Proces, który odbywa się 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę jest niezwykle mocniejszy podczas nocy ponieważ ustaje fotosynteza. W drodze wyjaśnienia wymienimy podgląd procesu fotosyntezy:
– Roślina pobiera wodę przez korzenie.
– Liście pobierają dwutlenek węgla (CO2) z powietrza i zatrzymują energię ze światła słonecznego.
– Kolenie roślina wykorzystuje energię słoneczną do przekształcenia wody i dwutlenku węgla w cukry i tlen.
– Roślina uwalnia tlen do powietrza i wykorzystuje cukry do wzrostu.
Gołym okiem widać że bez fotosyntezy wyczerpanie tlenu w atmosferze nastało by w ciągu milenium. Na podstawie wymienionych powyższych elementów można stwierdzić, iż fotosynteza obejmuje kilka procesów. Dlatego, też już wiesz z jakiego powodu rośliny mają większą zdolność oddychania w nocy. Zatem, kiedy czytasz wszelkie przewodniki o hodowli marihuany powinieneś zrozumieć dlaczego powinieneś utrzymać nocną temperaturę niższą niż w ciągu dnia.
Kolejnym czynnikiem dla rośliny konopi potrzebują powietrza, jest dostarczany przez nie poziom CO2. Na dzień dzisiejszy stężenie średni miesięczny poziom CO2 w ziemskiej atmosferze przekroczył 411 ppm. Co gorsza globalne średnie stężenie CO2 rośnie obecnie w tempie około 2 ppm/rok i wzrost ten przyspiesza. Pamiętajmy, że jest to najwyższy poziom w ciągu ostatnich 800 000 lat. Ten poziom nie jest jednak korzystny dla człowieka, aczkolwiek dla roślin okazuje się być bardzo bobry do rozwoju. Najlepszy, poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu jest między 1000 a 1400 ppm.
Pozostałe kluczowe elementy oddychania
Nie zwykle istotne podczas uprawy jest by zapewnić rośliną odpowiednie dotlenienie podłożu i korzeniom. Hodowcy używający gleby organicznej potrzebują jeszcze wyższego poziomu natlenienia, ponieważ mikroorganizmy w ziemi również potrzebują tlenu. Porowatość podłoża wpływa również na zdolność oddychania gleby. Problem zniknie jeśli zastosujesz perlit lub kokos do mieszanki gleby. Tka przygotowane podłoże z pewnością pomoże, Twoim rośliną.
Przez wzgląd na to, że rośliny marihuany zawierają setki maleńkich porów zwanych stomiami które mają za zadanie do pochłaniania CO2 i uwalniania tlenu. Jeśli znajdziesz większość stomii pod spodem liści, spryskaj je wodą z obu stron dwa razy dziennie. Wskazana temperatura wody to od 18 do 21 stopni C. Stomy są malutkie i łatwo się zatykają, dlatego wymagane jest regularne czyszczenie podczas uprawy w pomieszczeniu. Uprawa na zewnątrz jest o tyle prostsza, gdyż podczas opadu deszczu rośliny samodzielnie się oczyszczają.
W czasie fotosyntezy rośliny z uprawy pochłaniają CO2 i uwalniają O2. W nocy pochłania O2 i uwalnia CO2. W uprawie outdoor konopie automatycznie przeprowadzają cyrkulację powietrza. Hodowcy uprawiający rośliny konopi we wnętrz są zmuszeni zakupić wentylatory lub system wentylacji pod warunkiem oczywiście, że będą dobrze rozmieszczone. Niezbędny będzie, także wentylator wlotowy do doprowadzenia świeżego powietrza oraz wentylator wywiewny do usuwania zużytego powietrza.
Poznaj, dlaczego cyrkulacja powietrza jest tak istotna podczas uprawy
Oczyszczeni stomii, dobra cyrkulacja powietrza, stała wymiana powietrza są kluczem udanej uprawy w zamkniętym pomieszczeniu, czyli nic innego jak niezmienna wymian powietrza.
Z tej części artykułu dowiedziałeś się, że warunkiem wstępnym jest równomierne rozprowadzenie w całym pomieszczeniu. Pamiętaj, że jeśli tego nie zrobisz doprowadzisz do stagnacji powietrza. Jest to czynność wyrównawcza, czyli musisz pilnować ,aby powietrze nie było ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche.
Ważną podpowiedzią z naszej strony jest oczywiście szczególna kontrola warstwy powietrza dlatego, że gorące powietrze gromadzi się w wyższych miejscach, podczas gdy chłodniejsze powietrze zwykle schodzi w dół. W konsekwencji doprowadza do spowolnienia wzrostu roślin konopi i staje się niezwykle podatna na pojawienie się pleśni oraz atak insektów.
Z części pierwszej artykuł mogłeś dowiedzieć się podstawowej wiedzy na temat oddychania rośliny konopi. Po przeczytaniu drugiej części będziesz w stanie skompletować choćby potrzebny sprzęt do cyrkulacji powietrza bądź zwiększyć jej wydajność. Lecz, to nie wszystko zapraszamy do przeczytania artykułu.
0 komentarzy