Co Może Się Zdarzyć Po Spożyciu Grzybków?
Jesienią z ziemi wyrastają grzyby, a niektóre okazy są wyjątkowe, bo zawierają substancję czynną o nazwie psylocybina, która wywołuje efekty halucynogenne. Jednak spożycie takich grzybów wiąże się z trudnym do oszacowania ryzykiem.
Tak też działo się w przypadku 18-latka, który wraz z przyjaciółmi spożywał tak zwane grzybki halucynki. Dwóch jego kolegów również spożywało grzyby, a trzeci ograniczył się do napalenia marihuany. Podczas sesji 18-latek najpierw odizolował się od reszty i zamknął w łazience, po czym nagle wyszedł z niej całkowicie nagi, zachowywał się niezwykle agresywnie i chciał skoczyć z balkonu.
Jego dwóch kolegów, którzy również byli pod wpływem grzybów, byli zbyt zajęci samym sobą aby interweniować, natomiast trzeci chłopak, który był pod wpływem marihuany, próbował go powstrzymać, ale nie był wstanie sam nic zrobić. Cała impreza zakończyła się tragicznie, ponieważ 18-latek skoczył z balkonu i niestety nie przeżył upadku z drugiego piętra.
Śmiertelne Wypadki Po Psylocybinie Są Rzadkie, Ale Się Zdarzają
Jak mogło dojść do tego zdarzenia? Badania zawartości żołądka oraz dalsze badania krwi i moczu nastolatka pozwoliły stwierdzić, że w rzeczywistości był on tylko pod wpływem psylocybiny. Substancja czynna konopi indyjskich – THC – została wykryta w niskim stężeniu. Sugeruje to, że nastolatek ostatniego jointa zapalił o wiele wcześniej i nie miał on żadnego wpływu na wypadek.
Osiemnastolatek samodzielnie hodował grzyby w swoim mieszkaniu. Jego przyjaciele powiedzieli, że spożywał je już w przeszłości, aby nie być takim nieśmiałym. Ale to z pewnością nie wystarczy, by wyjaśnić jego zachowanie. Nie wykazywał on żadnych innych oznak zaburzeń psychicznych.
Zespół medyczny, który opisuje ten przypadek, zbadał także inne przypadki. Wypadki śmiertelne wydają się być rzadkie, jednak od czasu do czasu się zdarzają. Przypadek 18-latka pokazuje, według autorów, że taki trip po spożyciu grzybków może wiązać się z nieprzewidywalnym ryzykiem nawet w pozornie bezpiecznych warunkach, takich jak konsumpcja w gronie przyjaciół.
Niska Toksyczność, Ale Wyjątkowy Stan Psychiczny
Bezpośrednia toksyczność psylocybiny jest raczej niska. Na podstawie eksperymentów na szczurach można oszacować, że dorosły człowiek musiałby zjeść około 17 kilogramów świeżych grzybów psylocybinowych, aby przyjąć potencjalnie śmiertelną dawkę. Ponieważ przy takiej ilości organizm zazwyczaj reaguje mdłością i wymiotami, nie należy oczekiwać, że osoby spożywające ten narkotyk umrą z powodu natychmiastowego efektu. Jest to przede wszystkim nieoczekiwane zachowanie, które może prowadzić do wypadków zagrażających życiu.
Niemniej jednak dawka może odgrywać pewną rolę. Im większa ilość spożywanej psylocybiny, tym większe prawdopodobieństwo szczególnie intensywnego odurzenia. Szczególnie w przypadku osób niedoświadczonych, ale także doświadczonych, uzależnienie może powodować wyjątkowe sytuacje psychiczne. Tak wynika z sondażu wśród konsumentów, w którym wzięło udział prawie 2000 osób.
Horror-Trip Nawet Wśród Doświadczonych Konsumentów
Kierownik badań Roland Griffiths i jego zespół z Johns Hopkins University w USA poprosili respondentów, aby przypomnieli sobie i podali szczegóły swojego najgorszego tripu po spożyciu grzybków. Jak można się było spodziewać, udział wzięły głównie osoby, które kilkakrotnie miały doświadczenie z grzybami halucynogennymi. Jak się okazało, przed swoim horror-tripem spożywali oni grzyby od około sześciu do dziesięciu razy. W momencie badania mieli średnio 30 lat.
Około trzech czwartych respondentów stwierdziło, że przed horror-tripem mieli się całkiem dobrze. Większość spożywała w kręgu przyjaciół i czuła się w nim komfortowo. Jednak tylko trzy procent respondentów przyznało, że towarzyszyła mu osoba, która była całkowicie trzeźwa i w razie czego mogła interweniować.
Jedno z Najbardziej Dramatycznych Doświadczeń w Życiu
Dla 62 procent respondentów wspomniany horror trip był jednym z najbardziej stresujących wydarzeń, jakich kiedykolwiek doświadczyli. Dla jednej na dziesięć osób trip po psylocybinie był nawet najbardziej dramatycznym doświadczeniem, jakie kiedykolwiek im się przydarzyło. Wykazano zależność między dawką a działaniem: im większa ilość zjedzonych grzybów psylocybinowych, tym intensywniejszy trip.
Podobny wynik uzyskano w badaniu, w którym oceniano pisemne sprawozdania z doświadczeń konsumentów. Głównym powodem horror tripu, według wyników, były wręcz przerażające zmiany myśli. W szczególności wydaje się, że horror trip charakteryzuje paranoja, czyli nieokreślone, ale groźne uczucie bycia obserwowanym lub prześladowanym.
W ankiecie przeprowadzonej przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa większość z probantów stwierdziła, że próbowała się uspokoić w myślach lub rozmowach do siebie. Wielu też się to udało. Innym udało się rozluźnić sytuację, zmieniając miejsce zamieszkania lub prosząc przyjaciół o pomoc. Jednak niektórzy respondenci mówili również o krytycznych zdarzeniach.
Około jedna na dziesięć osób naraziła siebie lub innych na niebezpieczeństwo fizycznego zranienia. Trzech na stu respondentów stwierdziło, że stali się agresywni. Podobnie wielu z nich musiało skorzystać z hospitalizacji.
Myśli Samobójcze i Objawy Psychotyczne
Co czwarta osoba przez jakiś czas po spożyciu grzybków cierpiała na problemy psychiczne, w tym zaburzenia lękowe, depresję i paranoję. U niektórych osób spożycie grzybów oznaczało początek długotrwałych objawów psychotycznych. Wśród nich były halucynacje, takie jak słyszenie lub widzenie rzeczy, których nie ma. Odnotowano również poważną formę depersonalizacji. Jest to zjawisko, w którym własne myślenie i doświadczenie są postrzegane jako obce lub nierealne.
Ponadto, spośród blisko 2000 respondentów, pięć osób stwierdziło, że pod wpływem psylocybiny częściej myślało o samobójstwie. Jedna osoba próbowała popełnić samobójstwo po przedawkowaniu benzodiazepiny i obudziła się na oddziale intensywnej terapii w szpitalu.
Griffith i jego zespół ostrzegają przed niekontrolowanym spożywaniem grzybów. Niektórzy respondenci doświadczyli czasami bardzo poważnych, ostrych problemów, które nie są trywialne.
Konkluzja
Spożywanie grzybów halucynogennych zawierających substancję czynną psylocybinę może wywoływać silne efekty halucynogenne. Trudno przewidzieć, jak wywołają efekt. Im większa dawka, tym większa szansa, że taki trip wymknie się spod kontroli. Raporty przypadków i wywiady pokazują, że nawet w pozornie dobrych warunkach doświadczeni konsumenci mogą znaleźć się w wyjątkowej sytuacji psychicznej charakteryzującej się silnym lękiem. W rzadkich przypadkach spożycie grzybków prowadzi do wypadków, które kończą się śmiercią.
0 komentarzy