Wysokie Ryzyko Nagłej Śmierci Sercowej Przy Łączonej Konsumpcji Alkoholu i Kokainy
Kokaina ma wpływ na serce. Niektórzy z konsumentów tego narkotyku dodatkowo alkohol piją. Jaka zachodzi zatem interakcja pomiędzy tymi dwoma używkami?
Typowe oznaki zawału serca to nagłe bóle w klatce piersiowej. Ból może również promieniować na inne części ciała. Albo pojawia się ogromne uczucie ucisku, jakby „słoń stanął nam na klatce piersiowej”. Często towarzyszy temu także uczucie silnego lęku.
Osoby zażywające kokainę są narażone na zawał i zatrzymanie akcji serca. W większości przypadków osoby zażywające kokainę dodatkowo mieszają ją z alkoholem. Czy istnieje śmiertelna interakcja między kokainą i alkoholem? Zespół badawczy z Holandii opublikował najnowszy artykuł poświęcony temu zagadnieniu.
Według badań przeprowadzonych przez kierownika badania Jana van Amsterdama i jego zespół, kokaina jest odpowiedzialna za około co piąte leczenie w nagłych wypadkach, w którym narkotyki odgrywają rolę. Dokładne liczby, co było przyczyną, nie istnieją. Jednak naukowcy wymieniają szereg mechanizmów, które mogą uszkodzić serce i doprowadzić do zatrzymania krążenia.
Ostry Niedobór Tlenu w Sercu
W rezultacie kokaina przyspiesza bicie serca i zwiększa zapotrzebowanie na tlen. Jednocześnie kokaina powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, przez co do serca dociera mniej krwi, a tym samym mniej tlenu. Ostry niedobór tlenu może wywołać zawał serca, który może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Ponadto kokaina zaburza kontrolę mięśnia sercowego, co może prowadzić do zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca.
Samo spożywanie alkoholu ma niewielki bezpośredni wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Jednak w wyniku spożycia kokainy i alkoholu powstaje w organizmie produkt rozkładu tych dwóch substancji o nazwie kokaetylen. Substancja ta działa podobnie jak kokaina, ale dłużej pozostaje aktywna w organizmie.
Niektóre badania wykazały, że mieszane spożycie kokainy i alkoholu zwiększa częstość akcji serca nawet o 20 procent bardziej niż sama kokaina, przez co wzrasta zapotrzebowanie na tlen. Ryzyko zaburzeń rytmu serca również znacznie wzrasta w przypadku mieszanego spożycia.
25-Krotnie Zwiększone Ryzyko Nagłej Śmierci Sercowej
Dane ze szpitalnych oddziałów ratunkowych potwierdzają, że mieszane spożycie jest znacznie bardziej niebezpieczne niż obydwie substancje przyjmowane osobno. Ryzyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej wzrasta od 18 do 25 razy w porównaniu z zażywaniem samej kokainy. Dokładne przyczyny tego wzrostu nie są jeszcze znane, ale dla osób zażywających kokainę i alkohol jest jasne, że ryzyko zgonu jest znacznie większe, jeśli zażywają razem kokainę i alkohol.
Osoby, które po zażyciu kokainy, z alkoholem lub bez alkoholu, odczuwają ból w klatce piersiowej lub inne objawy zawału serca lub zaburzeń rytmu serca, powinny jak najszybciej zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego i przyznać się do zażywania narkotyków oraz alkoholu. Personel medyczny jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lekarskiej.
Źródło:
Van Amsterdam, J., Gresnigt, F. & van den Brink, W. (2024). Cardiovascular Risks of Simultaneous Use of Alcohol and Cocaine—A Systematic Review. Journal of Clinical Medicine, 13(5), 1475. https://doi.org/10.3390/jcm13051475
0 komentarzy