Przedawkowanie Marihuany Przez Nastolatka
W ostatnim czasie często słyszy się bądź pisze o przedawkowaniu marihuaną. Sporo w tym prawdy choć i nie… Zażywanie w dużych ilościach i przez długi czas jakiejkolwiek substancji ma jednak zazwyczaj swoje plusy jak i minusy – bądźmy szczerzy jak i wszystkie używki.
Przykładem jest nastolatka, którą poniosła wyobraźnia po za mocnym upaleniu “Dzwoń po karetkę! Mam zawał!” niedoświadczona dziewczyna spanikowała proszą kolegę o pomoc. Mocna faza po spożyciu marihuany może wywołać przyspieszenie tętna wraz ze wzrostem ciśnienia krwi. Co było właśnie w jej przypadku. W tej sytuacji kolega próbował ją uspokoić przy czym zignorował prośbę dziewczyny. W tym czasie przychodzi jedna myśl -przecież nikt nie umarł z powodu przedawkowania marihuaną?! Ale czy to prawda?
A więc czy można przedawkować marihuanę?
Jako substancja psychoaktywna, marihuana to wysuszone liście oraz szczyty kwiatowo-nasienne konopi indyjskich zwane topy. Związek uzależniający i powodujący potocznie haj, to występująca w marihuanie Delta-9 Tetrahydrocannabinol (THC). Dodatkowo jej stosowanie powoduje tolerancję odwrotną, co oznacza, że działanie na organizm staje się silniejsze z czasem. Nie odnotowano dotychczas przypadków śmierci z przedawkowania marihuany, jednak po wprowadzeniu do organizmu bardzo dużej dawki THC, czyli tetrahydrocannabinolu, może dojść do zatrucia np. przyspieszeniem tętna, wzrostem ciśnienia krwi, przekrwieniem spojówek, bólem głowy, gorączką, uczuciem suchości w jamie ustnej, wzrostem łaknienia – w mowie potocznej stan ten jest określany jako „gastrofaza”. Po za tymi objawami u niektórych osób może występować psychoza, zaburzenia lękowe i różnego rodzaju omamy. Przeważnie dotyczy to osób, u których wcześniej zdiagnozowano zaburzenia psychiczne lub ze skłonnościami do nich zaburzeń. Dlatego wszystko jest dla ludzi, ale z umiarkowaniem.
Natomiast w przeciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił gwałtowny wzrost palaczy konopi wśród bardzo młodych ludzi. Badania wykazały, że młodzież, która paliła marihuanę już w wieku 14 lat, wypadła gorzej w testach poznawczych, przeprowadzonych 6 lat później. Te osoby częściej też porzucały szkołę i nie kończyły edukacji. Badania zostały przeprowadzone przez Uniwersytet w Montrealu Kanadzie.
Czego powinniśmy się obawiać?
Tetrahydrocannabinol (THC) to organiczny składnik konopi, który w sposób naturalny reaguje z receptorami w naszym mózgu. Syntetyczny THC, zbudowany z chemicznych składników takich jak JWH-018, JWH-073 czy HU-210 może co prawda też pobudzać receptory, ale w sposób całkowicie sztuczny. Co może doprowadzić do tragicznych i nieodwracalnych konsekwencji a nawet śmierć.
0 komentarzy