Palacze Śpią Gorzej
Wiadomo, że palenie tytoniu jest niezdrowe. Badania przeprowadzone w Korei Południowej wykazały, że palenie tytoniu ma również związek z pogorszoną jakością snu.
Dzwoni budzik i zaczyna się nowy dzień. To, czy w pełni wypoczęci zaczynamy dzień, czy wręcz ospali i zmęczeni wywlekamy się z łóżka, zależy przede wszystkim od tego, jak dobrze śpimy. Spokojny sen jest ważny nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego. W przypadku długotrwałych problemów ze snem cierpi również nasze zdrowie fizyczne.
O problemach ze snem mówi się wtedy, gdy bardzo długo zasypiamy lub często budzimy się w nocy i długo nie możemy ponownie zasnąć. Ludzie odczuwają stres, gdy budzą się zbyt wcześnie i nie mogą ponownie zasnąć. Sporadyczne problemy ze snem są całkiem normalne. Zaburzenia snu występują wtedy, gdy problemy ze snem występują przez dłuższy czas, a przez to jakość życia jest obniżona.
Istnieje wiele przyczyn, które mogą zakłócać sen. Należą do nich troski i stres, podobnie jak spożywanie alkoholu i innych narkotyków. Również palenie tytoniu od dawna podejrzewa się o zakłócanie snu. Potwierdzają to duże badania przeprowadzone w Korei Południowej.
Najsilniejszy Związek u Młodych Dorosłych
Ponad 170.000 mieszkańców Korei Południowej przekazało informacje na temat palenia tytoniu i jakości swojego snu. Wyniki wskazują, że istnieje znaczący związek między paleniem a jakością snu. W porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły, zarówno obecnie, jak i byli palacze, odnotowują gorszą jakość snu. Szczególnie narażeni są na nią młodzi dorośli w wieku od 19 do 29 lat. Kobiety były bardziej dotknięte niż mężczyźni.
Dlaczego tak jest? Chociaż badanie nie daje odpowiedzi na to pytanie, zespół badawczy wskazuje na szereg możliwych mechanizmów zakłócających sen. Nikotyna ma działanie stymulujące. Jeżeli na krótko przed snem nie odłoży się papierosa, nikotyna może powstrzymać organizm przed zapadnięciem w sen. Istnieją również dowody na to, że palenie tytoniu zakłóca naturalny rytm dnia i nocy w naszym organizmie.
W przypadku silnego uzależnienia od nikotyny objawy abstynencyjne mogą wystąpić podczas snu i doprowadzić do przebudzenia się. Może tak być zwłaszcza wtedy, gdy dana osoba chce rzucić palenie. Istnieją również leki, takie jak wareniklina lub bupropion, które wspomagają wydalanie dymu. Do działań niepożądanych należą jednak zaburzenia snu.
Sposoby Na Problemy Ze Snem
Wyjście z nałogu palenia jest zalecane w każdym przypadku, nawet jeśli jakość snu w krótkim okresie ulegnie pogorszeniu. Objawy abstynencyjne nie są trwałe, jednak rzucenie palenia ma długotrwałe i pozytywne skutki dla ludzkiego zdrowia. Oprócz rzucenia palenia dla dobrego snu zaleca się zmianę nawyków związanych ze snem.
Pod pojęciem higieny snu rozumie się środki, które mają działanie nasenne. Na przykład warto unikać patrzenia na smartfona lub inne ekrany przez jakiś czas przed pójściem spać. Około 4 do 6 godzin przed snem nie należy pić alkoholu, kawy, herbaty ani innych środków pobudzających.
0 komentarzy