Już Małe Różnice w Spożywaniu Alkoholu Mają Związek ze Zmianami Struktury Mózgu

Opublikowane przez Maria Lewacka w dniu

Wpływ Alkoholu Na Zdrowie

Już jeden kieliszek alkoholu dziennie może doprowadzić do zmian w ludzkim organizmie. Według ostatnich badań nawet umiarkowane ilości alkoholu po regularnym spożywaniu pozostawiają ślady w mózgu.

Dzięki rezonansowi magnetycznemu (MR) można wykonać zdjęcia mózgu, na których uwidocznione są drobne zwoje tego narządu. Na zdjęciach MR mózg wygląda tak, jakby ktoś go przeciął i rozłożył. Zespół badawczy przeanalizował zdjęcia mózgów z rezonansu magnetycznego dużej próby statystycznej. Badacze doszli do wniosku, że nawet stosunkowo niewielkie ilości alkoholu mają związek ze zmniejszeniem objętości mózgu.

Jasne jest, że spożywanie alkoholu nie jest zdrowe. Pewne badania wykazały, że nawet gorączka może uszkodzić połączenia nerwowe w naszym mózgu. A co z umiarkowaną konsumpcją? Dotychczasowe zalecenia dotyczące tzw. konsumpcji niskiego ryzyka są następujące: maksymalnie jedna szklanka alkoholu dziennie dla kobiet i dwie szklanki dla mężczyzn, przy dwóch dniach w tygodniu bez alkoholu. Czy jako mężczyzna jestem bezpieczny, jeśli nie wypijam więcej niż dwie szklanki alkoholu dziennie?

Duża Próba Statystyczna Pozwala Wykryć Małe Różnice

Zespół badawczy kierowany przez Remiego Davieta, Gideona Nave’a i Reagana Wetherilla wyjaśnia w artykule, że dotychczasowe badania nie są do końca jasne. Może to wynikać z faktu, że próby były do tej pory raczej małe. Zespół badawczy miał okazję przeanalizować dane z dużego badania kohortowego. Do badania włączono obrazy rezonansu magnetycznego obejmujące liczbę ponad 36.000 osób. „Fakt, że mamy tak dużą próbę statystyczną pozwala nam dostrzec subtelne wzorce” – wyjaśnia Gideon Nave.

Naukowcy zmierzyli objętość substancji białej i szarej w mózgu. Istota szara składa się z komórek nerwowych. Substancją białą są włókna nerwowe łączące komórki nerwowe.

Przyspieszone Starzenie Się Mózgu

Nawet przy stosunkowo niewielkich różnicach w konsumpcji zespół odkrył różnice w strukturze mózgu. Ponadto ryzyko nie wzrasta równomiernie z każdym wypitym kieliszkiem. Wyniki wskazują, że rozkład substancji białej i szarej wzrasta nieproporcjonalnie wraz ze wzrostem konsumpcji.

Zespół badawczy ilustruje swoje wyniki na przykładzie 50-letniej osoby. Jeśli dana osoba pije dziennie maksymalnie jedno małe piwo (0,2l), w porównaniu z osobą, która nie pije alkoholu, nie ma wymiernego efektu w mózgu. Jeśli jednak osoba ta zwiększy spożycie z dwóch do trzech małych piw dziennie, spadek ilości białej i szarej substancji jest podobny do starzenia się o około trzy i pół roku. Efekt jest nieliniowy. „Im więcej pijesz, tym efekt jest gorszy”, wyjaśnia Daviet.

Zespół ocenia, że te wyniki są przynajmniej częściowo sprzeczne z wcześniejszymi zaleceniami dotyczącymi picia niskiego ryzyka. Wyniki wskazują, że płeć odgrywa mniejszą rolę niż dotychczas sądzono. Również w przypadku mężczyzn bezpieczniej jest pozostawić maksymalną bezpieczną, dzienną dawkę alkoholu przy jednej szklance.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


tematy o marihuanie thc oraz konopi cbd na narkus
Copyright © Narkus.pl