Czy Spożywanie Marihuany Może Być Śmiertelne?

Opublikowane przez Maria Lewacka w dniu

Czy istnieje takie zjawisko jak śmierć po spożyciu marihuany? Brytyjski zespół badawczy przeanalizował przypadki śmiertelne, w których marihuana mogła odegrać pewną rolę.

Śmierć spowodowana przedawkowaniem narkotyków, takich jak heroina czy kokaina, jest bardzo znanym i, niestety, częstym zjawiskiem. Ale czy jest to możliwe również w przypadku konopi indyjskich? Caroline Copeland i jej zespół zajęli się tą kwestią. Sprawdzili oni wszystkie zgony, które miały miejsce w Anglii w latach 1998-2020 i w których marihuana mogła odegrać pewną rolę.

W okresie objętym pracami badawczymi odnotowano 3455 zgonów. We wszystkich przypadkach u zmarłych stwierdzono obecność marihuany. Jednak w 96 procentach przypadków konopie indyjskie były tylko jedną z wielu substancji. W latach 1998-2013 u zmarłych zidentyfikowano średnio trzy lub cztery narkotyki. W latach 2018-2020 było to od sześciu do siedmiu narkotyków. Najczęściej były to opiaty lub kokaina. Ponadto wykryto również leki, takie jak benzodiazepiny, dopalacze i alkohol.

Samo Zadane Urazy i Wypadki Drogowe Najczęstszą Przyczyną Zgonów

Tylko w przypadku 4 procent zgonów, czyli u 136 zmarłych wykryto wyłącznie marihuanę. Wśród nich najczęstszą przyczyną zgonów były doznane obrażenia. W 47 przypadkach były to obrażenia wywołane samookaleczeniem. Śmierć nastąpiła między innymi w wyniku upadku z dużej wysokości lub powieszenia. W 35 przypadkach z obrażeniami ciała dane osoby zginęły w wypadkach drogowych.

Konopie indyjskie uznano za jedyną przyczynę śmierci w 14 przypadkach. Najczęściej była to niewydolność serca. Tylko w jednym przypadku nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny śmierci innej niż zażywanie konopi indyjskich. U tej osoby wykryto bardzo wysokie stężenie substancji czynnej konopi indyjskich, czyli THC we krwi. Wartość ta wynosiła od 100 do 150 mikrogramów na litr. Dla porównania, we wcześniejszym badaniu dotyczącym stężenia THC u osób zmarłych stwierdzono, że średnia wartość wynosiła do 17 mikrogramów. Nie było jednak jasne, w jaki sposób wysokie stężenie THC mogło doprowadzić do śmierci.

Ryzyko Przedawkowania Marihuany Jest Nieznaczne

Według zespołu badawczego ryzyko śmierci z powodu przedawkowania marihuany jest znikome. Jednak samookaleczenia, wypadki i wpływ marihuany na układ sercowo-naczyniowy mogą zwiększać ryzyko zgonu. Istnieją dowody na to, że samobójczość wzrasta wraz z intensywnością zażywania konopi indyjskich i że marihuana zwiększa ryzyko wypadków. Badania sugerują również, że marihuana może uszkadzać układ sercowo-naczyniowy. Szczególnie zagrożone są osoby, które już wcześniej były chore.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


tematy o marihuanie thc oraz konopi cbd na narkus
Copyright © Narkus.pl